Ola Bilinska_FOTO

8. 11. | 19:00 | Ola Bilińska: BERJOZKELE (PL)

HalmiCaffe, Hlavná 21, Košice | Vstupné na mieste 3 €

BERJOZKELE je hudobný projekt, ktorý moderným spôsobom reinterpretuje tradičné piesne v jidiš. Album vydal v decembri 2014 Židovský historický inštitút vo Varšave a je skutočným klenotom medzi podobnými umeleckými počinmi.

BERJOZKELE je kolekciou piesní, ktoré sa svojou náladou a tematikou vzťahujú k noci, tichu a spánku. Mnohé z nich boli populárne v Poľsku a na jeho východnom pohraničí začiatkom 20. storočia a v medzivojnovom období. Niektoré boli súčasťou repertoáru slávnych umelcov, iné sú neznáme a boli dlhý čas zabudnuté. Dôležitým elementom týchto piesní sú texty – anonymné aj od známych židovských básnikov. Sú svedectvom talentu predvojnových umelcov a bohatstva jidiš kultúry. S podporou odborníčky na jidiš Anny Rozenfeld vložila Ola Bilińska značné úsilie do oživenia týchto piesní, pričom veľkú pozornosť venovala zneniu jazyka a jeho interpretácii.

Uspávanky pôsobia na rozhraní vedomia a spánku, sú hudobnými sprievodcami do podvedomia, spomienok a detstva. Projekt Berjozkele ich starostlivo vyberá a vytvára program, ktorý je pestrý a zároveň štylisticky a emocionálne kompaktný. Využívajúc minimalistický výraz a akustické aj elektronické nástroje, prináša viac než storočné piesne späť do života a dáva im modernú, pôsobivú podobu.

BERJOZKELE sú:
Ola Bilińska – spev, OP-1, zvonkohra, elektrická gitara, loop station
Kacper Szroeder – trúbka, krídlovka, bieloruský kladívkový cimbal, loop station
Michał Moniuszko – kontrabas, mandolína

BERJOZKELE na Bandcamp

Rozhovor s Olou Bilińskou a fragmenty z koncertu Berjozkele (YouTube)

Koncert je súčasťou platformy Visegrad Space v rámci festivalu Mazal tov 2016 s podporou International Visegrad Fund.