Photo By Ronengoldman.com

2. 7. | 19:30 | GULAZA (IL)

TABAČKA KULTURFABRIK, Gorkého 2 | Vstupné v predpredaji 6 €, na mieste 10 €

Gulaza prináša ženské židovské piesne z Jemenu v slovenskej premiére na festival Mazal tov. Izraelčania vyrážajú na európske turné, aby predstavili svoj debutový EP album.

Štyria umelci sa spojili, aby rozvíjali tradíciu jemenských ženských piesní. Inštinktívne a mystické texty, ktoré po stáročia odovzdávali matky dcéram, nadobudli v ich podaní moderný súčasný rozmer v nových inštrumentálnych aranžmánoch. Kombinácia tradičného saharského strunového nástroja ngoni, violončela, akustickej gitary, perkusií a to, že po prvýkrát sú tieto piesne interpretované mužským spevákom, vytvára unikátny soundtrack, ktorý poslucháča vtiahne do hĺbky sveta jemenských žien.

Koncept Gulazy sa zrodil umeleckým spojením dvoch výnimočných hudobníkov Igala Mizrachiho a Bena Aylona, ktorí vytvorili dialóg medzi starovekou jemenskou piesňou a zvukom afrického nástroja ngoni. Igal, ktorého otec má jemenský pôvod a matka marocké korene, vyrastal vo fascinujúcom skrytom svete jemenských žien a roky venoval štúdiu ich piesní a textov. Tieto boli  dobre stráženým tajomstvom, ktoré z generácie na generáciu odovzdávali matky dcéram. Ben zas objavoval africkú kultúru, študoval v Západnej Afrike s najlepšími umelcami a miestnymi hudobníkmi. Neskôr sa pripojil k Igalovi a spoločne pracovali na piesňach, ktoré zozbierali. Niektoré si Igal pamätal z detstva, iné sa naučil osobne od starších jemenských žien.

Gulaza hrá v zložení:

Igal Mizrahi – spev

Ben Aylon – djeli n´goni & perkusie

Ian Aylon – gitara

Jackie Fay – violončelo

www.gulaza.com

Debut EP Album on BandCamp

Gulaza LIVE: Ya Chabib (YouTube)

Gulaza: Al´Chaiba (YouToube)

Gulaza LIVE: Zabibi (YouTube)