LASTFOLIO_yd080520_504+-+version+2

2. 7. | 18:00 | Film POSLEDNÝ PORTRÉT & diskusia

KINO TABAČKA, Gorkého 2 | Vstupné 1 € – predaj na mieste hodinu pred podujatím

Dokumentárny film, 2015, Veľká Británia/Slovensko, 80 min., slovensky. Minoritná koprodukcia. Réžia: Katya Krausová, Yuri Dojč.

Náš príbeh začína v Bratislave, v jeden pochmúrny januárový deň na pohrebe otca známeho slovenského rodáka, fotografa Yuriho Dojča, Ľudovíta. Tam stretáva pani Vajnorskú, odhodlanú ženu, ktorá zasvätila svoj život pomoci a navštevovaniu tých, ktorí prežili hrôzy Druhej svetovej vojny. Tým, ktorí žijú sami a na staré kolená už nevládzu ani vstať z postele, nosieva pri každodenných návštevách správy a novinky zo sveta. Stretnutie s touto ženou Yuriho natoľko inšpiruje, že sa rozhodne týchto ľudí vypočuť, odfotiť a dať tak tvár mimoriadne silným príbehom. Navštívi tiež miesta, ktoré sú dnes neobývané a zachytáva ich atmosféru, rovnako ako veci, ktoré kedysi mali svojich židovských majiteľov, no kvôli holokaustu ich stratili. Yuriho cesta sa uzatvára pri nájdení opustenej zbierky kníh. Jednou z nich je totiž modlitebná knižka, ktorá patrila Jakubovi Deutschovi, starému otcovi Yuriho. Pán Deutsch prišiel o život v Osvienčime, a tak sa táto modlitebná knižka stáva jedinou pamiatkou na neho.

Krásna, dôležitá, no najmä emocionálna cesta stojí za každou fotografiou Yuriho Dojča. Komentár samotného fotografa filmu dodáva neopakovateľnú atmosféru a autenticitu.

Film vznikol ako koprodukcia Portobello Media s Trigon Production, RTVS a Slovenským filmovým ústavom.

Trailer na VIMEO:

Podujatie je súčasťou platformy Visegrad Space v rámci festivalu Mazal tov 2016 s podporou International Visegrad Fund.